Квітка Цісик - українська журавка
🌺 КВІТКА ЦІСИК. РОДОВІД ТА КОРОТКІ ФАКТИ ЖИТТЯ 🌺
29 березня день пам'яті незабутньої Квітки Цісик (1953-1998).
Українка Квітка Цісик народилася і все життя прожила у США. Її голосом захоплювався весь американський шоу-бізнес. Із нею працювали Майкл Джексон, Вітні Г'юстон та інші світові зірки. Та в Україні її почули здебільшого після смерті. Дві україномовні платівки, які вона випустила за свій кошт, досі популярні.
🌺 РОДОВІД. ДОНЬКА ЕМІГРАНТІВ ЗІ ЛЬВОВА
Матір співачки, Іванна Нагірна (1923–1994), народилася у Празі 8 липня 1923 року. Її мама, Квітчина бабуся, Софія Нагірна була донькою Василя Нагірного.
Прадідусь Квітки Цісик по маминій лінії – Василь Нагірний (1848–1921). Його життя – це історія шаленої наполегливости, працьовитості та успіху.
Василь Нагірний вчився у Цюриху, на будівельному відділі Політехніки. Відтак працював міським архітектором Вінтертура й Цюриха.
Архітектор Василь Нагірний все життя працював на розбудову України. За його проєктами на Галичині впродовж майже 40 років звели понад 200 церков! Одні з найгарніших храмів – у Перегінську на Франківщині, у місті Яворів, у селах Равське, Лівчиці на Львівщині, у селах Дубровиця та Новий Люблинець на Закерзонні.
Спадщина Нагірного – це також каплиці, парафіяльні будинки, громадські та приватні будівлі, проєкти іконостасів в селах Надітичі, Вербляни, Перегноїв, Черниця на Львівщині.
Василь Нагірний стояв біля витоків багатьох товариств, серед яких “Славія”, “Народна торгівля”, “Сокіл”, “Зоря”, “Сила”, “Дністер”, “Народна гостиниця”, “Товариство для розвою руської штуки”. Був головним редактором газети “Батьківщина”. Видав “Порадник для крамниць”, у якому описав, як відкрити власну крамницю. Це суттєво вплинуло на становлення галицької кооперації.
Батько Квітки Цісик був львівським скрипалем. Її бабуся, дідусь, мама жили у Львові до 1944 року. Родина була знаною інтелігенцією у місті. Втікаючи від окупації та радянської влади, у 1949 році опинилися у США. Співачка народилася вже у Нью-Йорку в 1953 році. В дитинстві Квітка була пластункою – їздила у табори в гори, де вивчала українські пісні, звичаї і обряди.
🌺 КВІТКА ЧИ КЕЙСІ?
Повне ім’я співачки – Квітослава - Орися. Рідні і близькі її називали Квіткою. А популярність у США вона здобула під артистичним псевдо – Кейсі – поєднання перших літер імені та прізвища – Kvitka Cisuk.
🌺 РІДКІСНИЙ ТЕМБР ГОЛОСУ
Цісик мала колоратурне сопрано. Прихильники у її голосі іноді вгадували звучання скрипки. Вона з легкістю експериментувала зі стилями – від джазу до класики. І мала неабиякий успіх як у виконанні попсових пісень, так і в оперному співі. Крім того, Квітка Цісик володіла технікою, поширеною у карпатських селах – «білим голосом».
«Я побачила, що можу легко змінювати музичний стиль. Потім я вступила у музичну консерваторію в Нью-Йорку. Навчалася вокалу і думала, що буду оперною співачкою. Але зацікавилась іншим фахом. Це – такий «студіо-сингінг». Співання у різних студіях для реклами або для композиторів», – розповідала співачка.
🌺 КОРОЛЕВА РЕКЛАМНИХ РОЛИКІВ
Після смерті батька Квітка змушена була шукати додаткові можливості заробітку: пропонувала записи різноманітним компаніям, співала у нью-йоркських клубах. Так її помітили продюсери. Відтоді в Америці Цісик стала однією з найвідоміших і найдорожчих виконавиць джинглів до рекламних роликів.
Її голос звучав у рекламних компаніях «Кока-Коли», American Airlines, «Макдональдсу». Протягом 16 років, і до кінця життя, вона була офіційним голосом «Форд Моторз». Багато американців і досі пам’ятають музичний джингл «Have you driven a Ford lately» у виконанні Кейсі Цісик. За це «Форд» дарував їй автомобілі. Ця ж компанія підрахувала, що голос Цісик прослухали понад 22 мільярди разів, тобто у кілька разів більше, ніж населення Землі.
Співачка працювала і допомагала багатьом відомим американським музикантам і продюсерам. Співала на бек-вокалі у Вітні Г'юстон та Майкла Джексона. Також її запрошували для участі в записах своїх альбомів відомі співаки – Майкл Болтон, Боб Джеймс, Лінд Ронстад, Роберт Флек.
🌺 ПІСНЯ ЦІСИК ОТРИМАЛА «ОСКАР» І «ГЛОБУС»
У 1978 році пісня «Ти осяюєш моє життя», яку виконала Квітка Цісик в однойменному фільмі, отримала «Оскар» і «Золотий глобус». Пісня також була номінована на «Греммі» у категорії «Пісня року». Цісик виконала у фільмі всі жіночі партії, втім, через конфлікт з режисером фільму її прізвище вирізали із титрів. У стрічці Квітка Цісик також спробувала себе як актриса, зігравши у фільмі роль подруги головної героїні.
🌺 СЕСТРА КВІТКИ – ВІДОМА ПІАНІСТКА
У родині Цісиків музично обдарованими були обидві доньки. З дитинства батьки навчали Квітку і її старшу сестру Марію грі на скрипці і на фортепіано. Марія стала відомою піаністкою, була директором консерваторії у Сан-Франциско.
🌺 ДВА УКРАЇНОМОВНІ АЛЬБОМИ КВІТКИ
Квітка Цісик записала два україномовні альбоми – «Квітка» у 1980 році, а також «Два кольори» у 1989-му. Це їй коштувало близько 200 тисяч доларів. Для їхнього запису вона наймала кращих музикантів Нью-Йорка, акомпанувала Квітці її рідна сестра Марія, а правильну українську вимову ставила мама.
Обидві платівки у 1990 році були номіновані на премію «Греммі» в категорії «сучасний фольк». До України вони потрапляли здебільшого контрабандою, люди перезаписували пісні і передавали один одному.
«Ще ніхто і ніде так не заспівав пісні мого друга Володимира Івасюка, як це зробила Квітка», – так скаже потім Назарій Яремчук.
🌺 В УКРАЇНІ БУЛА ЛИШЕ ОДИН РАЗ
Квітка Цісик побувала в Україні лише один раз. У 1983 році вона приїхала із мамою у Львів, але ця поїздка не афішувалася і була майже таємною, розповідала племінниця співачки Марта Цісик.
В Україні Квітка так і не почула власних пісень.
«Ми вдома мали платівку Квітки і пригадую, коли слухали, то батьки боялись, щоб це не було чути з квартири, бо мали б неприємності. Ми давали людям цю платівку слухати, і вона до нас повернулась, хоч вже гадали, що втратили», – розповіла племінниця співачки.
Є інформація, що на Цісик в радянській Україні існувала заборона, оскільки у її репертуарі були пісні УПА та січових стрільців. Після проголошення Україною незалежності Цісик планувала приїхати з концертом, втім, цей задум так і не здійснився.
🌺 ЄДИНЕ ІНТЕРВ’Ю УКРАЇНСЬКОЮ
Єдине відеоінтерв’ю з Цісик українською мовою записав на той час керівник музичного ансамблю «Червона рута» Олександр Горностай. У 1992 році під час візиту до США йому вдалося зустрітися з Квіткою. Невисокого зросту і дуже схожа на «білочку», так характеризував її в інтерв’ю «Українська правда. Життя» музикант.
«Вона була хороша, метка, проворна, цікава, доброзичлива, щира... Видно, що американське життя мало свій відбиток, а от родинний момент – ця українська ментальність – у неї зберігся», – розповів Горностай.
🌺 РОДИНА КВІТКИ
Цісик мала двох чоловіків-американців. Обидва – музиканти, обидва працювали над її українськими піснями. Син Ед-Володимир теж займається музикою.
🌺 ОСТАННЯ ПІСНЯ
У 1992 році лікарі повідомили Квітці про діагноз – рак молочної залози. Відміряли їй кілька місяців життя, які тривали сім років. Квітка померла, не доживши п’ять днів до свого 45-річчя.
Останньою піснею, записаною Квіткою, були "Журавлі" на слова Богдана Лепкого. Вона стала гімном всім українським емігрантам, які померли на чужині та символом трагічної долі самої співачки:
https://www.youtube.com/watch?v=2_JkMpO3bgs
Підготовлено за матеріалами з відкритих джерел.
Коментарі
Дописати коментар